درباره نمونه سازی سریع

نمونه سازی سریع (Rapid prototyping) چیست؟

نمونه سازی سریع، جدیدترین فرایند نمونه سازی است که طی آن می توان از روی یک فایل سه بعدی کامپیوتری ، یک قطعه واقعی و ملموس تولید نمود.

هم اکنون روشهای مختلفی در زمینه نمونه سازی سریع در صنعت وجود دارند که پرینت سه بعدی (3D print) سریعترین و ارزانترین آنهاست. روش پرینت سه بعدی نیز به نوبه خود، شامل تکنیکهای ساخت متفاوتی است که در آنها از مواد گوناگونی استفاده میشود. موم، گچ، PVC، ABS و … از جمله موادی هستند که در روشهای مختلف پرینت سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرند.

جدا از مواد مورد استفاده، اصول، اسلوب و نحوه عملکرد در همه این روشها، یکسان است. بدین ترتیب که در تمامی این روشها، طراح، طرح قطعه مورد نظرخود را در یکی از نرم افزارهای طراحی سه بعدی، طراحی کرده و به فرمت STL ذخیره می کند. سپس این فایل، برای ساخت، به دستگاه منتقل می شود. قطعه مورد نظر بصورت کاملا دقیق از روی فایل مربوطه و در زمانی کوتاه و با هزینه ای قابل قبول تولید میشود. نکته ای که درباره قطعات تولید شده بوسیله تمامی روشهای نمونه سازی سریع وجود دارد این است که پیچیده ترین قطعات، بدون هیچگونه محدودیتی در طرح و شکل، براحتی توسط این فرآیند ساخته میشوند و به طراح این امکان داده میشود تا هر طرحی را که در نظر دارد و می تواند آن را در نرم افزارهای سه بعدی اجرا کند، تولید نماید.

تکنولوژی موجود در شرکت صنعتی پاسارگاد

و اما شرکت صنعتی پاسارگاد، در راستای سیاستهای کاری و عملکردی خود و منطبق با صنایع ایران، از روشهای مختلفی جهت ساخت نمونه اولیه استفاده مینماید. تکنولوژیهای SLA ،SLS و FDM از چمله تکنیک های ساخت نمونه اولیه در این شرکت هستند که تعدادی از آنها مستقیما در کارگاه این شرکت و توسط متخصصین شرکت پاسارگاد و تعدادی نیز توسط شرکای تجاری این شرکت بکار گرفته میشوند.

چگونگی عملکرد پرینترهای سه بعدی

همانطور که گفته شد، در کلیه روشهای پرینت سه بعدی، عملکرد دستگاه بدین صورت است که فایل کاملا حجم دار (Solid) به نرم افزار دستگاه داده میشود. این نرم افزار که رابطی بین نرم افزارهای طراحی سه بعدی و دستگاه میباشد، فایل را به لایه های زیادی تقسیم میکند. این لایه ها یکی یکی، به ترتیب از پایین به بالا و بر روی هم ساخته میشود. بدین معنی که پائین ترین قسمت قطعه، در ابتدا ساخته میشود. سپس لایه دوم از پائین بر روی آن تولید شده و تا انتها این روند ادامه میابد. نتیجتا قطعه کاملی ساخته شده که مرکب از تعداد زیادی لایه است. دقت دستگاه در بعد Z، به ضخامت و تعداد این لایه ها بستگی دارد. هر چه ضخامت لایه ها را در نرم افزار مربوط به دستگاه، کمتر در نظر بگیریم، تعداد لایه ها بیشتر شده و لذا دقت در بعد Z بیشتر خواهد شد.

ورودی نرم افزار دستگاه

فایل ورودی نرم افزار دستگاههای نمونه سازی سریع، بایستی بصورت کاملا solid باشد که برای ایجاد چنین فایلی، میتوان از تمام نرم افزارهای سه بعدی ساز متداول همچون Solid work, 3D Cad, Rhinoceros ، Catia ، Mechanical و … استفاده نمود. در این نرم افزارها، قطعه بصورت کاملا حجم دار (با سطوح کاملا بسته) طراحی شده و از طرح آماده شده، خروجی STL گرفته میشود.

لذا فایل قابل دریافت توسط واحد فنی این شرکت به فرمت STL میباشد.

جنس قطعات تولیدی

قطعات تولید شده در روشهای گوناگون نمونه سازی سریع، همانگونه که ذکر شد بسته به نوع روش، از مواد و جنسهای متفاوتی ساخته میشوند. در شرکت صنعتی پاسارگاد نیز از آنجاکه تکنولوژیهای مختلفی بکار گرفته میشود، میتوان تولیداتی از جنسهای گوناگون در اختیار داشت از جمله ABS، PLA ، پلی آمید، رزین، موم و … این تنوع در جنس مواد، تامین کننده نیازهای متفاوت مصرف کننده بوده و ایشان را به استفاده از یک جنس محدود نمی نماید.

عملیات نهایی تولید

قطعات تولید شده در شرکت صنعتی پاسارگاد فارغ از این مسئله که طبق چه روشی و با چه جنسیتی ساخته شده اند میتوانند بنا به خواست مشتری وارد مرحله Post Processing شوند. در این مرحله اقداماتی از قبیل مونتاژ کردن، سمباده زدن، بتونه کاری، رنگ آمیزی و… بر روی قطعه صورت پذیرفته و محصول نهایی کاملا طبق نیاز و نظر مشتری خواهد شد.