سوالات تخصصی

1- دستگاه نمونه سازی سریع چطور کار می کند ؟

 

اصول کار همه دستگاههای نمونه سازی سریع موجود در دنیا، ساخت قطعه بصورت لایه به لایه است. بدین معنی که قطعه از پایین به بالا و لایه به لایه ساخته میشود. فرض کنیم میخواهیم یک لیوان را تولید کنیم. در یک لیوان، پائین ترین لایه، یک دایره توپر است. تعدادی از لایه های پائین این لیوان، به همین صورت دایره های توپر هستند. ولی لایه های بالاتر تا سر لیوان، همگی دایره های توخالی هستند. در ابتدا یک لایه از مواد مورد استفاده در دستگاه، در مخزن ریخته میشود. سپس قسمتهایی از قطعه که در اولین لایه قرار داد توسط دستگاه، خشک میشود. یعنی یک دایره توپر بر روی موادی که ریخته شده دیده خواهد شد. البته بسته به نوع دستگاه و موادی که استفاده میشود، نحوه خشک کردن هم متفاوت خواهد بود. پس از تولید یک لایه، مخزن به اندازه یک لایه به پایین حرکت کرده و دومین لایه از مواد خام وارد مخزن شده و سطح مخزن را کاملا میپوشاند. سپس مجددا مرحله خشک کردن در این لایه انجام میگیرد. این عملیات تا به انتها به همین شکل ادامه میابد. در پایان ما شاهد مخزنی خواهیم بود که پر از مواد بوده و با برداشتن موادی که خشک نشده اند، قطعه تولید شده از مخزن خارج میشود.

2- آیا دستگاههای CNC هم جزء دستگاههای نمونه سازی سریع هستند؟

 

دستگاههای تراش CNC که از یک بلوک مواد استفاده میکنند، با تراش دادن آن بلوک به قطعه مورد نظر میرسند. بدین معنی که بصورت کاهشی کار میکنند. ولی دستگاههای نمونه سازی سریع، بصورت افزایش عمل کرده و لایه به لایه قطعه را بر روی هم سوار کرده و میسازند.

3- مقاومت قطعاتی که در روش نمونه سازی سریع تولید می شوند چقدر است؟

 

بسته به نوع روشی که برای تولید مدل اولیه استفاده میشوند، مقاومت قطعات متفاوت است. طبیعتا قطعه ای که از جنس ABS تولید میشود بسیار مقاوم تر از قطعه است که از گچ و یا چوب ساخته میشود. ولی در مجموع از آنجا که در این شرکت سعی میشود تا اکثر قطعات از جنس ABS تولید شوند، لذا مقاومت قطعات تولیدی بسیار بالا بوده و تحمل فشار و ضربه را تا حد قابل قبولی دارا میباشند.

4- چه فرمت هایی برای فایل ارسالی مناسب است؟

 

فرمتهایی که میتوان از آنها برای نمونه سازی سریع استفاده نمود عبارتند از STL و IGS. این فرمتها تقریبا در تمامی نرم افزارهای سه بعدی ساز موجود در بازار ایران وجود داشته و قابل export هستند. البته مناسب ترین فایلهای STL طبق تجربه چندین سال گذشته، در نرم افزار Rhinoceros ساخته میشوند. این نرم افزار معمولا فایلهایی با کیفیت سطح بالا تولید میکند که برای استفاده در دستگاههای نمونه سازی سریع، بسیار مناسب هستند. ولیکن نرم افزارهای دیگر نیز قابلیت تولید STL و IGS را دارند. بنابراین قطعه را میتوان در همه نرم افزارهای در دسترس، طراحی نمود و سپس برای ساخت مدل اولیه آن، یک خروجی STL یا IGS از فایل طراحی شده گرفت.

5- تعداد قطعات قابل تولید در روش قطعه سازی سریع چقدر است؟

 

روش قطعه سازی سریع، صرفا برای تولید قطعات به تعداد محدود است. تعداد قطعات قابل ساخت در این روش به جنس مواد مورد نیاز و نیز شکل و فرم قطعه بستگی دارد. فی المثل نمیتوان گفت که در این روش میتوان 1000 عدد از هر قطعه ای تولید نمود. ممکن است از یک قطعه بتوان فقط 50 عدد تولید کرد و از قطعه ای دیگر 10000 عدد. فلذا قبل از تخمین زمان و تعداد، باید شکل قطعه بررسی شده و تخمین صورت پذیرد.